Dans, theater, workshops, film, een concert, twéé parades en nog veel meer! Het is allemaal onderdeel van het ICAF-stadsprogramma 2026. Van 16 tot en met 29 maart nemen we Rotterdam over met de mooiste community arts-projecten van dichtbij en ver weg.
2026 is een bijzonder jaar: we vieren de 10e editie van ICAF. Een jubileum dat we markeren door letterlijk en figuurlijk ruimte te maken. Ruimte voor verhalen, voor samenkomen en voor verschil. In een wereld die onder druk staat, nodigt ICAF uit om de verbeelding terug te pakken; op straat, op het podium en in de wijk.
Kom kijken of doe mee!
Bekijk hier ons stadsprogramma en tot in de stad!
MAANDAG 16 MAART
DE RODE DRAAD VAN HET THUIS GEVAL
WORKSHOP | COMMUNITY | NEDERLAND
Thuis is meer dan een huis. Het zit in herinneringen, in mensen, in kleine momenten die je bijblijven. In De rode draad van het thuisgevoel wordt dat zichtbaar, steek voor steek.
Aan het begin van het ICAF Festival ontstaat een bijzonder gezamenlijk kunstwerk. Onder leiding van Stichting Haags Verhaal en in samenwerking met de Zwitserse kunstenaar Kathrin Stalder borduren deelnemers met felrood garen hun persoonlijke betekenis van ‘thuis’ op kleine witte doekjes. Iedere steek vertelt iets. Over waar je vandaan komt, waar je je veilig voelt of met wie je je verbonden weet.
DONDERDAG 19 MAART
DISCOVERING THE ECHO FROM THE SHADOW
COMMUNITY | THEATER | MEEDOEN
Shadows United is een collectief van Rotterdamse kunstenaars met en zonder de juiste verblijfspapieren verbonden door een gedeelde droom: een wereld waarin iedereen toegang heeft tot fundamentele mensenrechten.
Geïnspireerd door de waarden van Paulo Freire, Augusto Boal en Bertolt Brecht komen ze samen om uitdagende en vernieuwende kunst te maken. Ze gebruiken schaduwtheater om verhalen te vertellen en onzichtbare ervaringen zichtbaar te maken. Met licht, beweging en gerecycleerde materialen creëren ze een interactieve ruimte van verbeelding, solidariteit en hoop. Bezoekers worden uitgenodigd mee te ontdekken, te spelen en samen een eerlijkere, menselijkere wereld te verbeelden.
VRIJDAG 20 T/M 22 MAART
OVERBRUGGEN
AUDIO | LOCATIE | VERHALEN | ROTTERDAM
In Overbruggen, een audioproject van audiomaker en journalist Bart Huijser (30), stap je het brugwachtershuisje op de Koninginnebrug binnen en luister je naar verhalen van omwonenden. Terwijl het iconische Rotterdamse panorama zich voor je uitstrekt, hoor je via de koptelefoon hoe hun doodnormale alledaagse leven zich ontvouwt. Soms volg je de verhalen van een afstand, soms overbrug je die afstand en lijkt het alsof je bij iemand in de woonkamer zit. Je hoort over de favoriete wandelroutes met de hond, een gesprek aan de keukentafel over favoriete muziek, of over multimiljardair Jeff Bezos die de geliefde Hefbrug wou demonteren voor zijn superjacht. Ondertussen dendert de stad onverstoorbaar door. Door de audio, die je blik en aandacht stuurt, wordt het huisje weer een venster op de stad en het alledaagse leven.
MAANDAG 23 MAART
DE ONGELIJKHEIDSMACHINE
THEATER | DANS | SPOKEN-WORD | RAP | NEDERLAND
Wat gebeurt er als een systeem over je beslist, maar jou nooit echt hoort? Sommige systemen zijn zo groot dat je er nauwelijks tegenop lijkt te kunnen praten. Ze beslissen over je tijd, je geld en je vrijheid. En vaak ook over hoe anderen jou zien.
De Ongelijkheidsmachine laat zien wat er gebeurt wanneer jonge mensen vastlopen in het strafrecht, de zorg en schuldsanering. Systemen die bedoeld zijn om te helpen, maar in de praktijk bestaande verschillen tussen arm en rijk, zwart en wit vaak groter maken.
De Ongelijkheidsmachine is gemaakt door Lleca Teatro, een internationaal theatercollectief met wortels in Nicaragua, samen met Young Perspectives en het Kenniscentrum Ongelijkheid.
WOENSDAG 25 MAART
AN FARA
DANS | THEATER | NIGERIA
Wat gebeurt er wanneer land uitdroogt, bestaanszekerheid verdwijnt en spanningen tussen mensen zich opstapelen? An Fara, wat letterlijk Het is begonnen betekent, is een onheilspellende uitdrukking uit Kaduna, Noord-Nigeria.
Deze krachtige dansvoorstelling verbindt de geschiedenis van religieus geweld in Kaduna met de steeds ernstiger klimaatcrisis wereldwijd. De makers laten zien hoe milieuschade voelt als zo’n An Fara-moment: een alarmsignaal dat we niet langer kunnen negeren.
An Fara is gemaakt door Mud Art en The Walk Productions en is geïnspireerd op THE HERDS, het grote internationale kunst- en klimaatproject dat in 2025 door Afrika en Europa trok en ook op het ICAF te zien is.
DONDERDAG 26 MAART
TOWN ANYWHERE
MEEDOEN | COMMUNITY | WORKSHOP
Town Anywhere nodigt Rotterdammers uit om samen een stad van de toekomst te bouwen. Geen maquette achter glas, maar een plek waar je actief aan meedoet. Je reist als het ware naar het jaar 2035 en denkt mee over vragen als: hoe willen we wonen? Hoe zorgen we voor elkaar? Wat heeft de buurt nodig? En hoe geven we natuur een plek in de stad?
In een tijd waarin de toekomst soms overweldigend voelt, biedt Town Anywhere iets anders: samen denken, samen doen en samen oefenen. Het project laat zien dat verandering niet begint bij grote plannen, maar bij mensen die hun verbeelding gebruiken en verantwoordelijkheid durven nemen voor de stad waarin ze leven. Je hoeft geen expert te zijn. Alleen nieuwsgierig. Town Anywhere is een uitnodiging om mee te bouwen, mee te dromen en samen richting te geven aan de toekomst.
YELKARAM
DANS | VIDEOMAPPING | RITUELEN | HONDURAS
Sommige verhalen worden niet verteld, maar gedragen. In lichamen, in ritmes, in rituelen die generaties lang zijn doorgegeven. Yelkaram brengt zulke levende kennis naar het podium, op een moment waarop inheemse culturen wereldwijd steeds meer onder druk staan.
In deze unieke dansvoorstelling komen hedendaagse dans, 3D videomapping en heilige rituelen samen tot een totaalbeleving die je gezien moet hebben. Je maakt kennis met de wereld van de Lenca gemeenschap uit Honduras, waar het lichaam een drager is van geheugen, verzet en verbondenheid met land en water. Wat normaal van generatie op generatie wordt doorgegeven, wordt hier gedeeld met het publiek.
THERE IS ANOTHER WAY
FILM | PALESTINA | ISRAËL
There Is Another Way vertelt het verhaal over een groep activisten van Combatants for Peace, een binationale beweging die werd opgericht door voormalige Israëlische soldaten en Palestijnse strijders die er in 2006 voor kozen hun wapens neer te leggen en zich gezamenlijk, op niet-gewelddadige wijze, te verzetten tegen het systeem van onderdrukking waaronder zij leefden. Met educatie en kunst, gezamenlijke activiteiten en door het delen van persoonlijke verhalen, openen zij ruimte voor dialoog en empathie.
De film volgt de groep terwijl zij proberen betekenis te geven aan de verwoestende gevolgen van het bloedbad van 7 oktober en de genocide in Gaza, en een alternatief proberen te ontwikkelen voor het dwingende denken in twee kampen. De film laat zien dat vrede niet slechts een abstract ideaal is, maar een dagelijkse keuze die moed vereist in tijden van angst, verlies en verdeeldheid. De film nodigt ons uit om voorbij de grenzen van het conflict te kijken en onze gedeelde menselijkheid te herontdekken.
VRIJDAG 27 MAART
APÁTRIDAS
THEATER | DANS | BEELDEND | BRAZIL
Wat betekent het om geen thuis te hebben? En wat blijft er over van identiteit wanneer land, gemeenschap en een stabiele toekomst wegvallen?
In de theatervoorstelling Apátridas (Stateless) biedt Companhia Nova de Teatro een podium aan ontheemden, migranten en vluchtelingen door theater te maken mét, in plaats van over, de betrokkenen. Persoonlijke ervaringen worden verweven met universele verhalen, waardoor hedendaagse migratie zichtbaar wordt als een diep menselijk vraagstuk van alle tijden.
In deze zintuiglijke voorstelling komen theater, beeldende kunst en digitale media samen, en wordt het publiek uitgenodigd stil te staan bij wat ‘thuis’ betekent.
LOVE ME BY THE HOUR
THEATER | NEDERLAND
LOVE ME BY THE HOUR is een muzikale bewegingsvoorstelling van Speels Collectief die vaste ideeën over sekswerk openbreekt. De voorstelling vertrekt vanuit persoonlijke verhalen van sekswerkers en hun klanten en laat zien hoe verschillend betaalde intimiteit kan zijn. Soms vluchtig en speels. Soms verlangend. Soms verrassend intiem en langdurig.
Met muziek, beweging en tekst ontstaat een open en menselijk portret van verlangen, nabijheid, kwetsbaarheid en keuze. Voorbij het cliché van het rode licht richt LOVE ME BY THE HOUR de aandacht op wat zich daarachter afspeelt. Op de ontmoetingen tussen mensen. Op wederkerigheid. Op wat het betekent om gezien te worden.
MUSES / A BIRD NAMED MANSOUR
DANS | FILM | NEDERLAND
Jordy Dik is inmiddels een gevierde Nederlandse choreograaf en community artist, bekend om zijn inclusieve dansmethode waarin alle lichamen even waardevol zijn en iedereen wordt uitgenodigd om te dansen. Jordy begon ooit als jonge maker binnen het festival en groeide uit tot een toonaangevende stem in de hedendaagse dans.
In deze documentaire volgen we Jordy en vijf dansers van Compagnie Tiuri – het inclusieve danstheatergezelschap waarvan hij mede-oprichter en artistiek leider is – op hun reis naar Londen. Daar werken zij, op uitnodiging van Hofesh Shechter, samen met Shechter II. De film toont hun eerste lange periode weg van huis, het ontstaan van nieuwe vriendschappen en de liefde, ambitie en kwetsbaarheid die hun werk kenmerken.
THE HERDS
PARADE OP ZUID | DANS | POPPEN
Een kudde van levensgrote dierpoppen trekt de wereld over. In 2025 doorkruiste de kudde een route van 20.000 kilometer, langs steden als Kinshasa, Lagos, Dakar, Marrakesh, Madrid, Parijs, Manchester, Stockholm en de Poolcirkel. En voor de tiende editie van het ICAF-festival stormen ze Rotterdam binnen.
De kudde is op de vlucht, voor droogte, overstromingen of het verdwijnen van hun habitat. Terwijl ze de straten binnenstormen ontstaat er een confrontatie tussen natuur en de stad, tussen mens en dier. Rotterdamse kunstenaars, bewoners en festivalbezoekers worden actief betrokken bij het creëren van twee grootschalige kunstevenementen: indrukwekkende visuele spektakels waarmee letterlijk ruimte voor verbeelding wordt gecreëerd en aandacht wordt gevraagd voor de gevolgen van klimaatverandering.
ZATERDAG 28 MAART
THE HERDS
PARADE CENTRUM | DANS | POPPEN
Een kudde van levensgrote dierpoppen trekt de wereld over. In 2025 doorkruiste de kudde een route van 20.000 kilometer, langs steden als Kinshasa, Lagos, Dakar, Marrakesh, Madrid, Parijs, Manchester, Stockholm en de Poolcirkel. En voor de tiende editie van het ICAF-festival stormen ze Rotterdam binnen.
De kudde is op de vlucht, voor droogte, overstromingen of het verdwijnen van hun habitat. Terwijl ze de straten binnenstormen ontstaat er een confrontatie tussen natuur en de stad, tussen mens en dier. Rotterdamse kunstenaars, bewoners en festivalbezoekers worden actief betrokken bij het creëren van twee grootschalige kunstevenementen: indrukwekkende visuele spektakels waarmee letterlijk ruimte voor verbeelding wordt gecreëerd en aandacht wordt gevraagd voor de gevolgen van klimaatverandering.
EUCARISTIA
THEATER | BARCELONA
Eucaristia is een theatraal ritueel over psychische kwetsbaarheid, belang van gemeenschap en de vraag wie er wel en niet mag meedoen. In de voorstelling brengt het Catalaanse gezelschap BROTS een indringend en lichamelijk pleidooi voor een menselijker omgang met mensen met psychisch lijden. Het gezelschap bestaat uit acteurs die zelf leven met mentale uitdagingen. Zij zingen, schreeuwen en spelen hun verhalen, en houden het publiek een spiegel voor.
Eucaristia is opgezet als een ritueel waarin luisteren, ervaren en aanwezig zijn centraal staan. Verhalen uit het echte leven worden aangeboden als een gezamenlijke maaltijd, langzaam bereid en met zorg gedeeld. Iedereen draagt een verhaal met zich mee.
KRIEG IST KEIN SPIEL FÜR FRAUEN
THEATER | DUITSLAND
Oorlog zien we vaak door dezelfde lens: mannen, wapens, strijd.
In Krieg ist kein Spiel Für Frauen (Oorlog is geen spel voor vouwen) wordt dat beeld bevraagd. In deze voorstelling staan vrouwen op het podium die zelf oorlog hebben meegemaakt. Zij vertellen, spelen en delen hun verhalen. Niet aan de zijlijn, maar midden in het licht.
Theatermaker Natasha Borenko ging in Mannheim (Duitsland) op zoek naar vrouwen die oorlog van dichtbij hebben meegemaakt. Hun verhalen vormen de basis van de voorstelling. Op het podium staan zeventien vrouwen uit onder andere Oekraïne, Koerdistan, Syrië, Iran, Turkije, Nigeria, Kosovo, Bosnië, Kroatië en Duitsland.
THE LUCKIEST GIRL ALIVE
THEATER | POPPEN | SOMALIË
The Luckiest Girl Alive vertelt het levensverhaal van Hoda Ali, een activiste die opgroeide in Somalië en later naar Europa vluchtte. In deze zorgvuldig gemaakte voorstelling kijkt zij terug op haar jeugd, haar weg naar volwassenheid en de ervaringen die haar leven blijvend hebben gevormd. Niet om te shockeren, maar om inzicht te geven, stilte te doorbreken en ruimte te maken voor verandering.
Via poppentheater, projecties en persoonlijke storytelling deelt Hoda haar verhaal en haar boodschap. De vorm creëert afstand en nabijheid tegelijk en maakt het mogelijk om te luisteren naar een moeilijk onderwerp op een respectvolle manier, zonder expliciete beelden. Hoda’s overtuiging loopt als een rode draad door de voorstelling: “Als je één meisje redt, red je een generatie.”
ZONDAG 29 MAART
VOICES OF THE EARTH
MUZIEK | ROTTERDAM
Voices of the Earth is een open en vrolijke muzikale ontmoeting waarin muziek mensen samenbrengt. In de wijk Charlois en IJsselmonde werkte zangeres en community art maker Maia Steinberg met buurtbewoners aan liederen uit hun eigen jeugd en cultuur. Liederen die herinneringen oproepen, die van generatie op generatie worden doorgegeven en die extra kracht krijgen wanneer ze samen klinken.
Tijdens deze afsluitende voorstelling van het ICAF Festival 2026 verandert de grote zaal van Theater Zuidplein in één grote zangruimte. Je bent van harte uitgenodigd om te luisteren, of om van je te laten horen. Met bodypercussie, of met onze eigen stemmen dragen we de verhalen van de ander. Na dit concert voel je de kracht van een gemeenschap.






































